+

/

Wypożyczalnia motocykli

Mierzeja Wiślana
Powrót

Mierzeja Wiślana

Zwana często Bursztynowym Wybrzeżem to wąski skrawek lądu rozdzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej, położony jest na wschodnich krańcach polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego.
Kto chce więcej dowiedzieć się o „bałtyckim złocie” powinien odwiedzić Muzeum Bursztynu w Stegnach. Można tam obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz uwięzionych w nich owadów i roślin, zobaczyć drzewo ociekające bursztynem, odkryć historię zaginionej Bursztynowej Komnaty. A w Kątach Rybackich swoje miejsce na ziemi odnalazła artystka bursztyniarka Danuta Burczik-Kruczkowska. Warto zajrzeć do jej Krainy Bursztynu i obejrzeć oryginalna biżuterię, a może nawet kupić nietuzinkową bransoletę.
W drodze do Krynicy Morskiej warto zwiedzić Muzeum Obóz Koncentracyjny Stutthof w Sztutowie. Był to pierwszy i najdłużej istniejący obóz tego typu na terenach dzisiejszej Polski. To tu rozpoczął się tzw. marsz śmierci czyli zarządzona przez nazistów ewakuacja więźniów obozu trwająca od 25 stycznia do 5 lutego 1945r., który pochłonął 11 tys. ofiar. Wśród najważniejszych jego zabytków znajduje się częściowo zachowany Stary Obóz, komora gazowa, komendantura wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Teren miejsca pamięci obejmuje również rekonstrukcję krematoriów, puste już dziś pola tzw. Nowego Obozu i Obozu Żydowskiego.
Warto obejrzeć aktualnie realizowany projekt kanału żeglugowego na obszarze Skowronek, potocznie zwanego przekopem na Mierzei Wiślanej. Inwestycja ma na celu połączenie drogą morską Zalewu Wiślanego z Zatoką Gdańską w obrębie terytorium Polski, a tym samym skrócenie dotychczasowej drogi przez Cieśninę Piławską na Morze Bałtyckie o ok. 100 km.
W najbardziej znanej na Mierzei miejscowości Krynicy Morskiej warto obejrzeć jedyną działającą na Mierzei Wiślanej latarnię morską o wysokości 27 m. Można ją zwiedzać i podziwiać widok na całą Mierzeję, Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Można także przespacerować się jedna z najpiękniejszych ulic miasta - Ulicą Telexpressu. Ciekawostką jest, że Krynica i okolice należą do najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce.
Ostatnią w Polsce miejscowością są Piaski skąd już piechotą można dojść do granicy z Rosją - ok. 3 km.

projekt: Mr.Bloom